Otázky Václava Moravce

28. února 2016
Otázky Václava Moravce

Hostem nedělního diskusního pořadu ČT24 byl poslanec Pavel Blažek.

Celý rozhovor s poslancem Pavlem Blažkem můžete zhlédnout na ČT24. 

 

Václav MORAVEC, moderátor:

Dluhy se mají platit. Jenom jak, když není z čeho? Exekuce dopadnou často na lidi, kteří si berou další půjčky, aby mohli zaplatit půjčky minulé. Pomohly by plošné odpustky? A jak by měly vypadat? V duelu OVM ministr spravedlnosti Robert Pelikán a bývalý ministr Pavel Blažek. Život bez účtů za elektřinu? Je to možné, i když komplikované. Vychází stát vstříc snahám občanů o samozásobení nebo spíš snahám energetických společností o zisk? Téma OVM s novou náměstkyní ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Lenkou Kovačovskou ředitelem Aliance pro energetickou soběstačnost Martinem Sedlákem. Česká pošta s 30 tisíci lidmi bezkonkurenčně největší tuzemský zaměstnavatel mezi společnosti ve státní sféře. Lze řídit státní firmu jako firmu? O hospodaření České pošty v Aktech OVM s generálním ředitelem Martinem Elkánem. I to jsou témata, o kterých se po dnešních Otázkách začne mluvit. S nadhledem a v souvislostech. Vítejte a hezkou neděli vám všem. Kvůli šikaně došlo i na ředitele školy. Pražští radní v polovině týdne odvolali ředitele Střední průmyslové školy Na Třebešíně. Ministryně školství Kateřina Valachová teď chce zvýšit právní ochranu a bezpečí na školách. Například chce navrhnout možnost okamžitého vykázání agresorů ze školy. 



Kateřina VALACHOVÁ, ministryně školství; 23. 2. 2016 /ČSSD/: 

Budu komunikovat s ministrem spravedlnosti z hlediska toho, co nám bezpochyby zbývá, to znamená, aby skutečně i v těch excesivních případech, nejenom tedy dříve, to znamená policie, státní zástupci, ale také soudci v případě útoku na učitele využívali ty možnosti, co mají, to znamená, aby je tedy pokládali za zvlášť zavrženíhodné a v podstatě zpřísňovali sankce v tomto ohledu. 


Václav MORAVEC, moderátor:

I kvůli rostoucí agresivitě na školách se ministryně školství Kateřina Valachová dohodla s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem na tom, že bude součástí týmu, který má diskutovat a probírat možné snížení trestní hranice odpovědnosti u mladistvých z dnešních 15 na 14 let. Prvním hostem dnešních Otázek je právě ministr spravedlnosti Robert Pelikána z hnutí ANO. Vítejte po čase v Otázkách. Hezký dobrý den, pane ministře. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Dobré poledne. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Vítám i exministra spravedlnosti Pavla Blažka. Vítejte. 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Dobrý den. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Pane ministře, máte jasno v tom, jakou roli budete hrát vy a váš úřad v potlačování agresivity na školách, když s vámi paní ministryně školství chce mluvit? 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:


Já se přiznám, že jsem trochu zvědavý, s čím paní ministryně přijde, protože v tuto chvíli já si úplně nedovedu představit, jakou roli by v tomhle mělo hrát trestní právo. To podle mě je věc těch škol a ty školy mají nástroje, které stačí. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Myslíte, že je nevyužívají? 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Myslím, že je evidentně nevyužívají, aspoň v některých školách. Ale já se necítím být odborníkem na školství. Ale... 



Václav MORAVEC, moderátor:

Ministryně školství ale říká, aby v rámci českého právního řádu soudy, státní zástupci lépe vymáhali a trestali agresivitu. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Řekněme si, že to, co je asi ten problém ve školách, tak málokdy překročí hranice trestního práva a pokud to překročilo v nějaké chvíli hranice trestního práva, tak to znamená, že je to nějaký problém, který tam dlouhou dobu rostl a nebyl adekvátně řešen těmi normálními prostředky, které mají být ve školách. A to prostě není, že tam přijde policie, to je, že se aplikují kázeňské tresty. 



Václav MORAVEC, moderátor:


Pane poslanče, vždy po takových případech, jako je teď aktuální případ šikany na Střední průmyslové škole Na Třebešíně v Praze, přijdou vždy školské odbory s iniciativou, aby se učitelé stali úředními osobami. Vy, když jste byl ministrem spravedlnosti, tak jste říkal, není příliš smysluplné zvyšovat počet úředních osob třeba o učitele nebo záchranáře. Stále trváte na tom názoru? 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Já myslím, že ano, protože hodnotu má jenom to, pokud toho není mnoho. Pokud uděláme z každého úředního osobu, a teď se omlouvám učiteli ale i všem ostatním, kteří o to mají zájem. Tak tou úřední osobou budou všichni neboli nikdo ve finále. 


Václav MORAVEC, moderátor:

Proč ale neudělat úřední osoby z učitelů, kteří čelí každodenní agresivitě na školách anebo například záchranářů? 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Ale úřední osoba v tom klasickém chápání má být člověk, který nějakým způsobem rozhoduje ve výkonné moci o nějakých právech, povinnostech a tou úřední osobou je zejména proto, aby se nebál rozhodovat i nepopulárně anebo nemusel se bát například účastníků řízení. Funkce učitelů je taky veřejná ale jiná, má úplně jiný charakter. A myslím si, že to prostě k tomu nepatří. A dovolte mně ještě jednu větu k té úvodní reportáži. Byli jsme svědky typického jevu. Stane se nějaká tragická událost, veřejnost to sleduje. I vystoupí ten který člen vlády a oznámí: řeším. A ještě to řekne tak, řeším to tak, že to vyřeší Pelikán, když to teď zjednoduším. Omlouvám se panu ministrovi, ale tak nějak to je. A tady bych řekl, souhlasím s panem ministrem a snad to doplním, tohle je širší problém, který nevyřeší jenom nějaké opatření v trestním právu. V zásadě žijeme v době, kdy upadají autority. Nejsou to jenom učitelé, je to i úcta ke státu, ke státním osobám, k poslancům, k ministrům a tak dál. A to se projevuje bohužel od škol až po ty sféry nejvyšší. 


Václav MORAVEC, moderátor:

A podle vás to není možné řešit právem. Že by se zpřísňovaly zákony, aby se vynucovala autorita? 

Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Víte, pane redaktore, mám obavu, že každý pachatel v momentě, kdy něco páchá, tak doufám, že buďto nepřemýšlí o postihu anebo doufá, že nebude chycen a potrestán. To znamená, tím chci říci, trestní právo působí vždy ex post a mám obavu, že tohle nezastaví. Bavme se o jiných jevech, které s tím souvisí, typu nevím, proč je dovoleno na některých školách, že v jednacím nebo ve školských řádech to mohou zakázat, natáčení výuky třeba, natáčení šikany a podobně. To je tragický jev, ale to už dneska mohou školy vyloučit z vyučování ve školských řádech. Proč to nedělají, nevím, ale tady nepotřebuju mít žádné právo, to oprávnění už tam je. Protože ta šikana často psychologická je mnohem horší, dnes zvlášť když existují Facebooky a existuje obecně internet než to, čeho jsme byli my zvyklí, omlouvám se, v našem mládí, že tam občas někdo někomu sebral papuče. Ale dneska je to složitější a mohou toho člověka odrovnat prostřednictvím sociálních sítí na celý život. A to se řešit dá a nemusím měnit v zákonech vůbec nic. 


Václav MORAVEC, moderátor:

Pane ministře, on předchůdce Kateřiny Valachové, někdejší ministr školství Marcel Chládek, sliboval už před dvěma lety školským odborům posílení právního postavení učitelů. Mluvilo se už před dvěma lety o tom, že by učitelé mohli mít statut úřední osoby. Pokud by se dnes ve vládě o tom hlasovalo, jak byste hlasoval? 


Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Já musím souhlasit s panem kolegou. Statut úřední osoby je tu proto, že útok na takovou osobu je zároveň útokem na výkon státní moci. A to prostě ani u záchranářů, ani u učitelů není splněno. A tady vzniká jakási představa, že když oni úřední osobou nejsou, tak na ně může tedy každý beztrestně útočit. To přece není pravda. Každý člověk je chráněný, to bychom potom tedy mohli přidávat další a další, protože na ty je přece také nesprávné útočit a také si zasluhují ochranu... 



Václav MORAVEC, moderátor:

Promiňte, proč tedy v té logice mají být chráněni jenom soudci nebo policisté? 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Protože ti vykonávají státní moc, to znamená, že když zaútočíte na ně, tak neútočíte jenom na ně jako osobu, ale útočíte na tu státní moc, snažíte se ovlivnit tu státní moc. Takže to si zasluhuje jiný druh trestu. To je ochrana státu v tu chvíli. 


Václav MORAVEC, moderátor:

Vy byste ve vládě tedy nehlasoval pro lepší právní posílení ochrany učitelů. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Ale tady se strašně to právo přeceňuje. Tady vzniká dojem, že když je zařadíme do nějaké takovéto kolonky, kam navíc nepatří, tak že najednou ustanou ty problémy. Neustanou. Nemůže to vůbec nic zlepšit. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Jak tedy, pane poslanče, bránit těm případům, když jsem zmiňoval Marcela Chládka a díval jsem se zpětně dva tři roky. V Králíkách na Orlickoústecku příběh dvou hochů ve výchovném ústavu, kteří také vraždili a pobodali. Byl to daleko brutálnější čin. 


Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Výchovný ústav je zase něco jiného než běžná škola. A jestli dovolíte, pojďme v podstatě věci. Ta spočívá v tom, že školy jsou placené od žáka. To znamená, tento případ, který řešíme, se stal na klasické průmyslové škole s dobrou pověstí a mám obavu, že někteří žáci by tam nikdy se nedostali a nestudovali, kdyby ta škola nebyla hodnocena od žáků. Co tím chci říct. No zkrátka a dobře ty školy nereagují na časté poklesky, protože kdyby vylučovaly ty studenty, přichází o peníze. Tam někde je zakopán pes, ta celá podstata. Kdysi dávno, když někdo studoval gymnázium nebo průmyslovku, tak to mělo kulturně společenskou hodnotu. Dneska ji nemá. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Pane poslanče, chcete tím říci, že ten problém si musí řešit ministryně spravedlnosti, ministryně školství v rámci svého resortu a nepřehazovat tu věc na spravedlnost. 


Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Já si myslím, že ano. Ale je otázkou, jestli ten způsob řešení, který říkala, to znamená, sejde se nějaká komise a bude něco řešit, jestli je vůbec možné to takto vyřešit. Ale já si skutečně myslím, že prostě určití učitelé na určitých školách mají mít určitý typ studentů. Pokud připustíme tu nivelizaci a rovnostářství díky penězům, že prostě na gymnáziích jsou lidé, kteří tam vůbec nemají co dělat, nejenom mentálními, intelektuálními schopnostmi, ale způsobem svého chování, způsobem vystupování, no tak to těžko vyřešíme tě, že zkvalitníme nebo zpřísníme trestní řád. To je systémová záležitost. Když se podíváte na ty filmy z první republiky o školách, tam je úcta k těm učitelům a každý si váží, že vůbec může studovat. To tak dneska není. A je to částečně nejenom i díky penězům. Druhá věc, a mluvím dlouho, vím to sám. Takže to nebudu prodlužovat. Ale učitelé jsou dnes velmi často školeni jak reagovat na šikanu mezi žáky. Na to je spousta metodik, školení. Pokud já vím. Neexistuje vůbec žádná metodika, žádné školení, jak se mají učitelé chovat, když je šikanují žáci. Prostě dějí se občas věci, se kterými se nepočítá, a ti učitelé podle mě nevědí, co mají dělat. Pokud jde o vedení školy, bylo evidentní, ta paní učitelka, která bohužel dnes již není mezi námi, dost pravděpodobně už nějakou dobu vyučovat neměla. Ale to vedení nereagovalo, nechávalo to být. Výmluvy toho typu, že o tom nevěděli, jenom dokazují, že to školu vedli špatně. 



Václav MORAVEC, moderátor:

A proto je dobře, že ředitel, ale byl odejit jenom ředitel. 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Já si myslím, to záleží na Praze, myslím, že? Tam Praha je zřizovatel, na hlavním městě Praze. Ale odpovědnost nepochybně mají. Když panu ministrovi uteče 10 vězňů někde, tak on tomu zabránit nemohl, ale odpovědnost má. Totéž platí u ředitele. Ale pozor, to je v jednom domě, na rozdíl od toho, co má pan ministr na starosti nebo měl kdysi já, a pokud neví, co se v tom domě děje, tak tu funkci nemůže dělat.


Václav MORAVEC, moderátor:

Chápu správně, že vaše stranická kolegyně, pražská primátorka Adriana Krnáčová a pražští radní měli být z vašeho pohledu ještě přísnější a mělo se poroučet celé vedení, nejen ředitel? 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Oni se seznámili se situací na té škole, takže předpokládám, že také posoudili, kdo za co odpovídá. A já jsem rád, že to prostě skončilo vyvozením nějaké odpovědnosti. Jsem rád, že to nevyšumělo do ztracena, že se neřeklo, no tak to se prostě stalo a předpokládám, že tedy každý, kdo tu odpovědnost měl, tak že tedy vyvozena byla. Takže já myslím, že to řešení je správné. 


Václav MORAVEC, moderátor:

Ona jedna komise přece jen existuje a tu ustanovil ministr spravedlnosti Robert Pelikán a po tomto týdnu je velmi pravděpodobné, že se její členkou stane i ministryně školství Kateřina Valachová. A jde o komisi, která se má zabývat snížením trestní odpovědnosti mladistvých z dnešních 15 na 14 let. Pane ministře, kdy budete chtít mít výsledky té komise? 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Já doufám, že budou do léta. Ono v té státní správě všechno trvá, takže my jsme teď obeslali vůbec ty zainteresované instituce, aby nám sdělily svoje tedy vyslance do té komise, takže ono to bude chvíli trvat, než se sejde. Ale pak si myslím, že může pracovat velmi rychle. Spíše se ptáme na názor, který by ti lidé měli mít připravený. 



Václav MORAVEC, moderátor:

My teď vidíme mapu Evropy a jednotlivé státy evropské osmadvacítky, včetně České republiky, protože o snížení trestní odpovědnosti u mladistvých se dlouze diskutovalo po zveřejnění takzvané Kmetiněvské výzvy, k jejímuž sepsání vedl fakt, že sadistický pachatel vraždy 13leté dívky z Kmetiněvsi, v době činu nezletilý, se ocitl po propuštění z výchovného ústavu na svobodě bez jakéhokoli dohledu. Z toho grafu a z té mapy Evropy vidíme, že je přibližně stejné množství zemí v Evropě, které má trestní odpovědnost na hranici 14 let a stejné množství přibližně států, kde je trestní odpovědnost na 15 letech. V této skupině zemí, jak vidíme, je i Česká republika. Ale v další početné skupině zemí je trestní odpovědnost na hranici 16 let a jsou i státy, kde jsou lidé trestně odpovědní až od 17 let. V minulosti byly pokusy o snížení věkové hranice trestní odpovědnosti neúspěšné. I vás jsem se, když jste byl, Pavle Blažku, ministrem spravedlnosti, na to ptal. Změnil jste v této věci názor nebo ne? 


Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Je otázkou, co jsem tehdy přesně řekl na tuhle otázku. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Vy jste říkal, že je zbytečné právě na základě jakýchkoli kauz snižovat tu trestní odpovědnost. 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Na základě kauz ano. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Teď tady ale tu kauzu máme nebo některé kauzy. 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Na základě kauz ano, ale v zásadě bych se nebránil tomu obecnému snížení na 14 let s tím, že soudy by mohly, pokud dojdou k závěru, že ta osoba ještě není způsobilá pochopit následky svého jednání, že by ho mohla vyjmout z této hranice. Důvod je jednoduchý. Já myslím, že ty generace dnes dorůstají mnohem dříve, než jsme dorůstali, já furt říkám my, já se vám hrozně omlouvám, než jsme dorůstali my. A myslím si, že často v některých skupinách obyvatelstva dochází i ke zneužívání toho, že určité skupiny obyvatelstva jsou díky věku beztrestné. Takže já bych se tomu nebránil, tomu snížení. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Pokud by dnes byl v Poslanecké sněmovně takový návrh, tak byste pro něj zvedl ruku. 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Já osobně bych ho podpořil. A myslím, že bych s panem ministrem se bavil pouze o tom, aby soudy měly možnost, a už se opakuji, říci, tato osoba na to ještě nemá, aby posoudila následky svého jednání, duševně. Ale obecně si myslím, že ta hranice se snížit může, protože dnešní 14letí jsou jak v mé generaci 16letí. To je objektivní fakt a nepotřebuju na to ani moc jako názory psychologů a nějaké průzkumy, vidím to každý den. 

Václav MORAVEC, moderátor:

Pane ministře, kdyby dnes se ve vládě o takové věci hlasovalo, tak vy byste hlasoval jak? Pro snížení věkové hranice trestní odpovědnosti u mladistvých z 15 na 14? 


Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Já si samozřejmě počkám na výsledky té komise, protože proto se těch odborníků ptám. Ale předběžný můj názor je takový, že bych se tomu nebránil. Pokud jde o tu individuální zralost toho člověka, to už dnes máme v té skupině mladistvých mezi 15 a 18. Čili, pokud bychom snížili tu hranici na 14, tak by samozřejmě soudce měl prostor posoudit individuální situaci, zda ten člověk tedy náhodou není poněkud zaostalý, takže nezralý. 



Václav MORAVEC, moderátor:

S tím tedy počítáte v tom případném svém návrhu. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

To už dneska vlastně je. Pro to rozmezí 15 až 18. Takže pokud místo 15 dáme 14, tak nemusíme dále nic měnit, protože tenhle instrument už tam máme. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Dohodnete se ve vládní koalici, že se s tím návrhem počká právě po výsledcích závěrů té vaší komise, protože v tomto týdnu přišel člen České strany sociálně demokratické Jeroným Tejc, poslanec, s tím, že ten návrh určitě předloží. Nestane se tedy to, že v rámci koalice nejdříve budete hlasovat o poslaneckém návrhu na vládě dříve, než vy budete mít do léta závěry vašeho expertního týmu? 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Já doufám, že pan poslanec Tejc se počítá mezi koaliční poslance a v koalici je zvykem tedy, že se nejprve jde cestou vládního návrhu, takže doufám, že pan poslanec přes jaksi lákavost z hlediska popularity toho tématu vyčká na výsledky té komise. 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Já nemusím dodávat vůbec nic. Tam si udělejte pořádek v koalici a já nemám k tomu co říci. 


Václav MORAVEC, moderátor:

V Česku rychle přibývá lidí s 10 a více exekucemi. Ti jsou pak předlužení a mnohdy neuhradí věřitelům vůbec nic. Do nezvladatelných dluhů se dostává více než 40 % lidí. S exekucí má tak své zkušenosti stále víc důchodců, o čemž vypovídají i tato data. 



redaktorka:

 
Za posledních 10 let se počet exekucí důchodů zvedl víc než 2,5krát. V roce 2010 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení přes 50 tisíc takových penzí. O 3 roky později jich bylo víc než 70 tisíc. Loni už se exekuce týkaly téměř 80 tisíc penzí. U dalších 44 tisíc případů peníze nebylo možné zabavit kvůli příliš nízkému důchodu. 



Václav MORAVEC, moderátor:

A na ministerstvu spravedlnosti vznikl samostatný odbor exekučního dohledu. Navýšil se počet kontrol exekutorských úřadů na 50 ročně, takže každý soudní exekutor by měl být, pane ministře, zkontrolován minimálně jednou za 3 roky. Jaké jsou první zkušenosti s tou novelou exekučního řádu, do které jste vkládal, řekněme, zásadní naděje v souvislosti s kultivací exekucí?



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Já myslím, že to prostředí se kultivuje, že se začíná vyplácet náš zostřený přístup ke všem tedy pokleskům nebo excesům těch exekutorů. Takže já myslím, že ty zkušenosti jsou pozitivní. Ono to bude také nabíhat postupně, protože samozřejmě teprve teď začínají přicházet výsledky těch kontrol, z nich teprve budou kárné žaloby, takže má to nějaké prodlení, ale... 


Václav MORAVEC, moderátor:

Ukazují už ty první zkušenosti, že budete podávat větší množství kárných žalob na exekutory, protože teď ty kontroly nemusí být předem nahlašovány, dělají se videozáznamy. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Zatím se nám podstatně zvýšil počet těch takzvaných výtek. Tak řešíme ta menší pochybení. Ale myslím, zdá se, že pravděpodobně dojde i ke zvýšení počtu těch kárných žalob. 


Václav MORAVEC, moderátor:

Na to ukazují ty první kontroly. 


Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Ty předběžné výsledky. Ale skutečně zatím jsou velmi předběžné. 



Václav MORAVEC, moderátor:
Vy jste také, když jste byl před rokem hostem Otázek a bavili jsme se o kultivaci exekucí, tak jste mluvil o nutnosti nového zpracování exekučních příkazů, protože jste kritizoval ty současné formuláře, ve kterých se běžný člověk nevyzná. Proč to trvá tak dlouho, že zatím nemáme nové exekuční příkazy? 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

To by mě taky vždycky zajímalo, proč jaksi ve státní správě všechno trvá tak dlouho. 


Václav MORAVEC, moderátor:

Počkejte, ale vy jste ministr. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

To neznamená, že se vám... 



Václav MORAVEC, moderátor:

Že něco řídíte. 


Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

To snad trochu něco řídím, ale tu rychlost, opravdu jaksi rozhýbat státní správu je strašně těžké. Ale věřím, že už opravdu v horizontu tohle budeme mít. Teď vlastně jsme v poslední fázi, kdy potřebujeme to implementovat do softwarů, které ti exekutoři používají. 


Václav MORAVEC, moderátor:

Takže myslíte, že do dvou měsíců už by mohly být nové exekuční příkazy, ve kterých se ti, na něž exekuce dopadají, například na důchodce, na část důchodců, takže se v nich i oni vyznají. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

To už určitě. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Je nutné, pane poslanče, ještě přijít s dalšími návrhy změn zákonů, protože Robert Pelikán před rokem mluvil o tom, že ta novela, která v současnosti platí a která zavedla neohlášené kontroly a podobně, že je zapotřebí přijít s větší novelou a ještě kultivovat exekuce? 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Dovolte mně trošku úsměv. A teď to nebude pouze o panu ministrovi. Hnutí ANO, a je to i v programovém prohlášení vlády, nekompromisně zatočíme nebo takové nějaké tam je slovo, exekuce a insolvence. Ale ono se neděje vůbec nic. Já uznávám kontroly, ale pokud jde o zákonodárný proces, tak za ty 2 roky, co je vlastně tato vláda, nestalo vůbec nic. 


Václav MORAVEC, moderátor:

Počkejte, byla přijata ta novela, o které se bavíme. 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Ale to jsou takové drobnůstky, které v podstatě existují, ale... 



Václav MORAVEC, moderátor:

Lepší drobnůstky než nic, pane poslanče. 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Víte, on ten reálný život spoustu věcí vyřešil sám. Vždyť si řekněme ta divoká doba exekucí, to znamená, kdy nebyla judikatura v mnoha věcech, vyvíjelo se to, bylo to něco nového, je i bez jakékoli vlády za námi. A teď se bavíme v podstatě o různých kosmetických věcech, které se mohou upravovat nebo nemusejí. Ten systém podle mého názoru už funguje tak, že k žádným excesům, vždycky v jednotlivostech dojde a těch exekucí, vy tam to číslo máte, jsou statisíce ročně. V televizi vidíme jeden tragický příběh, ale o těch 999 tisíc dalších, které probíhají normálně, už se nebavíme. S panem ministrem, chci říci, nám se v podstatě podařil takový britský vztah, jestli to můžu takhle říci. On po nástupu do funkce se baví s opozicí, konkrétně se mnou. Když nastoupil, tak jsme se shodli v tom, že je potřeba provádět dohled nad exekutory, ale je dohled a dohled. To znamená nekontrolovat, jestli mají správně poskládané spisy, ale kontrolovat to, jak tu agendu skutečně vykonávají. A jestli ty funkce nezneužívají a jestli dlužníci jsou dlužníci ve stoletím 21. a ne v 17. V tomto smyslu, myslím, ty kontroly probíhají v pořádku. A ale říkám, nic dramatického se za působení této vlády nestalo a spoustu věcí vyřešil život sám. Už nežijeme v té době, jak často jsme vídávali v médiích, že je nějaká divoká doba exekucí a slovo mafie, to už bych vůbec polemizoval. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Počkejte, to znamená, že vy byste nevolal tady ministra spravedlnosti Roberta Pelikána k odpovědnosti, že už dávno měl předložit větší novelu exekučního řádu, protože zdá se, že jste spokojen. 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Ale pane redaktore, cosi vláda naslibovala, že je potřeba udělat a pak to buďto nestíhá sama plnit nebo to nedělá. To není o tom, abych já kritizoval, co stihl nebo nestihl. Já vedu polemiku o tom, jestli už tato opatření vůbec jsou nutná, aby se dělala. A bod B toho je, jestli to vůbec stíhají, protože... 


Václav MORAVEC, moderátor:

Ptám se na bod A. 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Pokud jde o spravedlnost, pane redaktore, tak těch termínů, pokud jde o odevzdávání zákonů, zejména v minulém roce, v předminulém, je celá řada, kdy se nestíhalo vůbec nic. Proč bych to tady opakoval. Ve sněmovně se to říká pořád. A pokud si někdo stanovil vlastní termíny, které neplní, no tak já nebudu kritizovat to, že neplní termíny a debata bude i vůbec o tom, jestli se ty termíny vůbec na toto měly dávat a jestli energie neměla být využívána třeba někde jinde. Toť naše polemika. 


Václav MORAVEC, moderátor:

A je tedy zapotřebí zásadní novela? Zůstaňme u bodu A. 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Dobře. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Je zapotřebí zásadní novela exekučního řádu? 


Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Já si myslím, že zásadní být nemusí, protože ten systém docela funguje. Jsou tam některé věci, které upravit je nutné i na základě judikátů některých a možná i proto, že život se mění, ale zásadní novela je politický pěkný termín, dlužníků je hodně, to znamená i hodně voličů. Tak se jim prosím musí sdělit, my vám to životní postavení zlepšíme, uděláme novelu. Teď to není tak úplně na pana ministra. Vím, že se bude bránit. Ale existuje přece jedna politická strana ve sněmovně, která zoufale sháněla hlasy dlužníků například a získala je. Je to o množství voličů. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Já se samozřejmě bránit budu, protože já si myslím, že se nám povedly docela radikální změny a začal bych tím, že jsme razantně snížili advokátní tarif. To znamená, že to, co si přirazí věřitel na advokátním tarifu k tomu dluhu, je řádově jinde, než to bylo dříve a než to bylo za těch pravicových vlád. A to vede i k tomu, že se přestává, ty statistiky to ukazují, vymáhat takové ty třicetikoruny, co z nich na konci je 10, 20 tisíc. A to je první důležitá věc. A když pan kolega mluví o tom, že se má kontrolovat to, co je skutečně důležité, jak se chová ten exekutor, jestli nezneužívá svoje postavení, to je naprostá pravda, ale my jsme na to nezbytně potřebovali, aby se to začalo natáčet, aby byly důkazy. Čili to je zase změna, která vypadá jako malá, ale která je důležitá. Stejně tak to, že si dneska může člověk přečíst a v té vypjaté chvíli, kdy mu přijde exekutor domů, tak mu může ukázat, co všechno mu ten exekutor nesmí zabavit, je důležité. To, že exekutor musí postupovat v nějakém pořadí od těch nejméně invazivních po ty jaksi nejnepříjemnější typy exekuce, je důležité. Takže já myslím, že už ty změny, které se povedly, jsou podstatným zlepšením. Koneckonců Člověk v tísni, který se tím dlouhodobě zabývá, tak to říká, oceňuje to, co se nám povedlo. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Počkejte. Ale například, když jste zmínil Člověka v tísni, tak v týdnu jsme mluvili s Danielem Hůlem, který se exekucím a zadlužování věnuje. Věřitelé podle něj dávají své pohledávky do exekučního řízení, přestože vědí, že je nebude možné vymoci. Exekutoři tak přicházejí o příjmy z nevymahatelných exekucí, ale přesto se jimi musejí zabývat. Je tomu možné nějak zabránit? Tady jsou právě slova Daniela Hůleho z Člověka v tísni. 



Daniel HŮLE, vedoucí programů Kariérního a Dluhového poradenství, Člověk v tísni: 


Ten systém dnes de facto věřitele motivuje zaparkovat exekuce v exekučním řízení nebo je uskladnit, protože je to nic nestojí a zastavuje se promlčecí lhůta. Takže i když tu pohledávku tam budou mít 15 let, tak je to nebude stát ani korunu a náklady ponese buď exekutor nebo stát v jiných oblastech, ale ten věřitel žádné. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Pane ministře, toto je přece jeden návrh na změnu, aby nedocházelo k tomu, co Daniel Hůle pro nás laiky poměrně srozumitelně popsal. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Ano. To je další etapa té naší práce. Je to etapa, na které právě teď intenzivně pracujeme. I koneckonců s Člověkem v tísni, ale zároveň máme v té skupině i zástupce Exekutorské komory, protože tady máme všichni společný zájem na tom, aby ten systém přestal být takto neefektivní, protože nakonec to vždycky odnesou ti dlužníci, kteří ještě nějaké peníze mají. Ti to nakonec pak musí zaplatit i za ty, kteří už žádné nemají. A my skutečně chceme, aby věřitel musel dát zálohu na tu exekuci, na náklady té exekuce, čímž to bude on, kdo ponese riziko toho, že jeho dlužník není solventní, protože...

 

Václav MORAVEC, moderátor:

Jak velká ta záloha bude? 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Ta záloha by měla pokrývat náklady té exekuce. Protože několik tisíc let platilo, že tohle je riziko věřitele, že věřitel si má vybrat svého dlužníka a prostě nemá půjčit peníze člověku, u kterého má obavy, že mu je nezaplatí. Od toho tu stát není, aby jaksi toto riziko přebíral na sebe nebo ho rozprostíral mezi ty ostatní dlužníky. 



Václav MORAVEC, moderátor:


Takže počítáte se zálohou věřitelů a počítáte například s povinným zpoplatněním exekučních návrhů? 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Přesně tak. Ale na druhou stranu jsme přesvědčeni, že toto vytvoří prostor pro výrazné snížení tarifů, to znamená nákladů ceny té exekuce, protože když se na to podíváme, tak dneska úspěšnost exekucí globálně je kolem 20 %. To znamená, že vlastně 20 % dlužníků platí, nese náklady toho celku. Takže prostou trojčlenkou, když nám se podaří zajistit, že náklady každé exekuce někdo ponese, tak máme prostor snížit tu cenu té exekuce na třetinu, na pětinu, někde mezi tím. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Kdy předložíte vládě návrh, kde bude povinná záloha pro věřitele, aby náklady na exekuci nesli na svých bedrech právě v té záloze, kdy budou povinně zpoplatněny příkazy k exekuci? 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Počítáme, že do léta s tím půjdeme minimálně do meziresortu, to znamená ven prostě, do léta bychom to měli představit. 


Václav MORAVEC, moderátor:

Je možné, pane poslanče, z těch předchozích vašich slov, že nevidíte nutnost nějakých větších zásahů do exekučního řádu, říci a vyvodit z toho, že tyto změny nebudete podporovat? 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Budeme-li tomuto říkat větší zásahy, tak se o nich můžeme bavit. Ale hnutí ANO slibovalo úplně něco jiného. Hnutí ANO slibovalo od začátku nový občanský soudní řád, to byl slib, který se nedal splnit během jednoho období. Ale já jsem ho nedal, dalo ho hnutí ANO. A na to velká novela systému exekucí. Je-li snížení advokátního tarifu, jak řekl pan ministr, radikální změna, no tak to je radikální změna, to ať si každý posoudí sám. Ale vedeme 2 roky abstraktní debatu o tom, co se možná někdy ve sněmovně objeví, abychom něco zlepšili. Pane redaktore, tu abstraktní debatu tady můžeme vést, ale... 


Václav MORAVEC, moderátor:

Pan ministr vám slíbil, že ji chce, že tu novelu... 


Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Ale já mu to věřím, že chce. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Chce mít do června. 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

A naprosto klidně to splní. Ale já to potřebuju vidět napřed napsané, protože takových těch obecných jsem na ústavně právním výboru slyšel už celou řadu za ty 2 roky, takže já už dnes nevím... 



Václav MORAVEC, moderátor:

A je nutné podle vás zpoplatňovat příkazy k exekuci? Ano nebo ne? 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Nebránil bych se tomu. Neříkám, že to je nutné, protože nevím ještě, co se očekává, že to vyřeší, ale není to věc, která by... 



Václav MORAVEC, moderátor:

Že se sníží počet těch šikanózních exekucí. 


Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Já tomu rozumím... Která by mě nějak dráždila. Já úplně si nejsem jistý, něco jiného jsou insolvence a něco jiného jsou exekuce, kolik těch šikanózních je. Já nemám čísla, ale moc jich podle mě není. U těch insolvencí to je problém, ale to je trošku něco jiného. To souvisí s podnikatelským soubojem a prostředím. 



Václav MORAVEC, moderátor:
Počkejte, když se podívám na ta čísla, která k dispozici mám já, tak ukazuje se, že celkový počet občanů v exekuci v Česku klesá. To je dobrá zpráva. Ale roste strmě počet těch, kteří mají 4 a více exekucí, tudíž se nám exekuce v České republice koncentrují do stále užší části společnosti a jedna exekuovaná fyzická osoba teď má v průměru 6 exekucí a přitom před dvěma lety to byla polovina. 


Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Čemu říkáme šikanózní exekuční návrh? Abychom si rozuměli. Šikanózní insolvenční návrh znamená, že pan Pelikán podniká a abych já ho poškodil, například vyřadil z veřejných výběrových řízení, podám na něho návrh na insolvenci, že je v úpadku, a on se nemůže zúčastňovat veřejných soutěží a postihuje ho to jinak. Občané za ním nebudou chodit, nebudou si u někoho nakupovat výrobky a podobně. Tak tady tomu říkáte, co je pro vás, abych tomu dobře rozuměl. Co je pro vás šikanózní exekuční návrh? Já si nejsem jist, jestli si rozumíme. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Jsou 2 články toho řetězce. Ti, kteří půjčují těm, kteří už jsou zadlužení a nepodívají se do databáze dlužníků a tuší a vědí, že se můžou dostat nějak k těm penězům, protože například právě podávání těch exekučních příkazů je zdarma, že zkrátka jako věřitelé nemají více bariér k tomu, aby nepůjčovali lidem, na kterých je už... 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Ale kdo koho šikanuje, když tomu říkáme šikanózní? Mně tam pořád uniká, kdo koho šikanuje. Chápu to u těch insolvencí. 


Václav MORAVEC, moderátor:

I ti, kteří jsou zranitelní, kteří jsou zranitelní a půjčují si, vytloukají klín klínem, pane poslanče. 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Tak ano, ale jestli bych to nazval šikanózní. 



Václav MORAVEC, moderátor:

To bych nazval šikanózní. 


Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Já myslím, že tady skutečně ten termín není správný. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Vy byste mě opravil, tak jaký termín byste použil, když... 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Já myslím, že tady dochází ke zneužití toho... 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Tak jsme, pane ministře, pozvaní naposledy. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Ne, to nejste. Jste právníci. Nazvěte mi to vaší právní formulí. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Že tady dochází ke zneužití toho institutu, protože se míjí účinkem. Když dávám čtvrtý návrh na exekuci na stejného člověka, tak už je mi jasné, pokud bych si to vůbec zjišťoval, že nedostanu ani korunu. A to znamená, já to nedělám pro to, pro co exekuční návrh je. Exekuční návrh je proto, abych vydobyl z dlužníka peníze, které mi nechce zaplatit. Tady evidentně ten institut tedy není používán k tomuto účelu a je tedy zneužíván, ale ne z šikanózních důvodů. Já tím nechci trápit toho dlužníka, toho už to taky trápit podle mě vůbec nebude, když mu tam přibyde do řady ještě čtvrtý návrh. Prostě zneužívám ten systém. Typicky je to z důvodů daňových. Protože my se i bavíme s ministerstvem financí, jak to dělat dál s odpisy pohledávek, jestli trvat na systému, který právě třeba motivuje ty věřitele k tomu, aby takovéhle návrhy dávali a tím prostě zatěžovali ten systém a tím prodražovali ty exekuce a ty dluhy pro ty, kteří je nakonec zaplatí. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Já se omlouvám, že budu částečně trvat na tom slovu šikanózní, protože když k tomu máme ještě v právním řádu poskytovatele nebankovních půjček, kteří mají dodnes v rámci právního řádu poměrně dobrý byznys, méně regulovaný a vláda teď schválila nedávno nový zákon o spotřebitelském úvěru a například z toho návrhu vypadla sankce pro subjekty, které budou nabízet spotřebitelské úvěry bez licence, jaká nebezpečí z toho vyplývají, to opět říká v rozhovoru Daniel Hůle z Člověka v tísni. Tady jsou jeho slova. 


Daniel HŮLE, vedoucí programů Kariérního a Dluhového poradenství, Člověk v tísni: 


Dnes jediná jejich sankce bude, že nebudou mít nárok na úrok nebo na nějaké sankce spojené s tím úvěrem, ale budou moci vymáhat jistinu, což se snadno transformuje na to, že papírově půjčí 100 tisíc, ale fakticky jenom 50 tisíc, ale vymáhat budou moci 100 tisíc. 



Václav MORAVEC, moderátor:

A tím se odehrávají ty další i účetní triky. To znamená, že tam nezpeněžení příkazu k exekuci, nesení vícero nákladů věřitelem a do toho regulace nebankovních půjček je přece zásadní věc, čemuž já jako laik přičítám to, že v posledních dvou letech se nám zdvojnásobil počet exekučních příkazů na lidi v exekuci ze 3 na 6, pane ministře. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Víte, ta problematika je komplexní a je tam spousta věcí, které nejsou dobře. Jedna věc je zadlužování obyvatelstva, kdy právě tedy ta míra těch přirážek, s kterou opravdu my jsme teď hodně pohnuli, umožňuje, že ti věřitelé zavřeli oči a půjčili každému, protože věděli, že když to aspoň od pár lidí potom dostanou zpět, tak díky té míře těch přirážek se jim to celé vyplatí. To je logika, kterou se snažíme změnit a podle mě se nám to daří. Další věc, která s tím úzce souvisí, je skutečně to, co přineslo ministerstvo financí, to znamená vlastně zákaz těch nelicencovaných subjektů a tím vynucení toho, že věřitel, on už tu povinnost má dneska, si musí nejprve prověřit schopnost dlužníka splácet, než mu vůbec půjčí. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Nezměkčili jste ten zákon na vládě, když Daniel Hůle, a nejen on, kritizuje to, že vypadla sankce pro subjekty, které budou nabízet spotřebitelské úvěry bez licence? 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Daniel Hůle si tam neuvědomil jednu věc a to je to, že ten nelicencovaný subjekt se tu bude dopouštět neoprávněného podnikání a to znamená, že ty jeho smlouvy budou neplatné a občanský zákoník nově říká, že když někomu poskytnu vědomě plnění na základě neplatné smlouvy, tak to plnění nemůžu chtít zpátky. To znamená, že prostě tihle lidé minimálně u soudu už budou mít smůlu. Ten soud jim nepomůže, a pokud jim ten dlužník nevrátí ty peníze dobrovolně, tak stát jim to vynucovat nebude, což je podle mě velice účinná sankce. Aby to fungovalo, bude potřeba, aby si ten soud uměl zkontrolovat, že ten věřitel to dělá opakovaně. A to my dneska zase zavádíme tím, že nějakým způsobem doplňujeme naši databázi o to, aby umožňovala nebo rejstříky soudní o to, aby umožňovaly vyhledat si návrhy stejného žalobce. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Od nevymahatelných pohledávek je už jen krůček k dluhové pasti, pane poslanče. Odtud by jim měl pomoci systém oddlužení, který už je v současnosti. Soud může pominout zbytek dluhu lidem, kteří uhradí alespoň 30 % všech svých závazků. Ministerstvo spravedlnosti plánuje změny. Uvažuje o snížení té hranice. Pokud vy byste byl na místě Roberta Pelikána, uvažoval byste o snížení té hranice? 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Napřed by musel pan ministr říci, proč to dělá, k čemu tím směřuje. Já obecně pro to nejsem. Důvod je velmi jednoduchý. Ono to nevzniká tak, že dluh na vás, jednoho dne jdete po ulici, a on na vás spadne. Ty dluhy si berete sám a já zase v zásadě odmítám takový ten módní trend dojímat se nad osudem dlužníků. Důvod je prostinký, ty dluhy velmi často a nejčastěji nevznikají tím, že lidé nemají co jíst a kde bydlet, ale vznikají na spotřební zboží a různé věci, bez kterých by se obešli. Tam bohužel vzniká většina těch dluhů. A teď abych se dojímal někde po televizích nad osudem těchto lidí, je to určitá lidská tragédie některých lidí, ale do které se dostali sami. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Promiňte i tím prostředím. Tady se budu, tady se dojímejme tím, kdo půjčuje tady a nabízí. Ano? 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Dobře, prostředím. Ale teď si uvědomme, tak ale co ti ostatní, kteří si buďto nikdy nepůjčují, i když také nemají peníze, prostě nepůjčují si. Nechtějí se zadlužit, je to pro ně zásada, která je správná, anebo řádně splácí. A teď náhle uvidí, jak ti, kteří si půjčují do aleluja, celkem se nezabývají tím, jestli na to mají nebo nemají, tak se náhle dozví, že v zásadě nemusí splácet nic. Ten efekt je i nevýchovný... 



Václav MORAVEC, moderátor:

Proto byste tu hranici nesnižoval. 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Já bych řekl, že nespravedlivý dokonce. Ale pan ministr musí říct, co tím sleduje, protože já to ne úplně asi chápu, co se tím sleduje. Ale takhle v obecné rovině pro to býti nemohu. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Pochopí to pan poslanec, když mu to vysvětlíte? 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Nejde o pana poslance. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Pan poslanec je dostatečně bystrý, aby to pochopil. Nám rozhodně nejde o to, že by někdo nemusel splácet své dluhy. To odmítám a je nebezpečné, jestli se vůbec někde objevují spekulace o tom, že budeme hromadně odpouštět dluhy. Tady jde jenom o to, a mají to třeba v Německu a zdá se, že jejich ekonomiku to nijak výrazně neoslabilo, kéž by ta naše vypadala podobně, že pokud někdo nějakou poměrně dlouhou dobu, my uvažujeme o 7 letech, bude skutečně odevzdávat všechno, co vydělá a budete se tedy ze všech sil snažit vydělat co nejvíc, tak že na konci bude moci ho soud osvobodit od toho zbytku dluhů, protože shledá, že tedy si prošel skutečně sedmiletým očistcem, kdy poctivě se snažil tu svou situaci vyřešit. Takže... 



Václav MORAVEC, moderátor:

A to bude obsahovat ta zásadní novela, se kterou chcete přijít. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Přesně tak. 


Václav MORAVEC, moderátor:

V červnu. A tam tedy nebude ta hranice, jestli to chápu, těch 30 %, ale bude tam 7 let maximum ze strany toho, kdo dluží, aby splácel dluhy. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Pravděpodobně. My to ještě nemáme dodělané, ale počítám, že zůstane ten systém, který je dnes, pokud někdo dosáhne na tu hranici 30 %, ale bude tam navíc tahle možnost, která bude ale skutečně jaksi přísná. To znamená, doopravdy ten soudce bude mít prostor, aby třeba řekl: dobře, sice si cosi odevzdával, ale neměl si práci a dostatečně sis ji nehledal, takže já ti dluhy neodpustím. Prostě to musí být pevné. 


Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Při vší úctě, vedeme abstraktní debatu o nějakém plánu. To je velmi těžké se k tomu nějak konkrétně vyjadřovat, protože se vlastně... 



Václav MORAVEC, moderátor:

Počkejte, plánu, který bude v novele zákona, pane poslanče. 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Bude a je to nějaký plán. Až to bude předložené a  nějakým způsobem vysvětlené, pak se člověk může vyjadřovat. Takhle se... 



Václav MORAVEC, moderátor:

Teď jsem zvědav, protože předpokládám, že jste tedy, ano, četl novelu insolvenčního zákona, teď od exekucí jdeme k insolvencím, protože Legislativní rada vlády tu novelu, zásadní novelu insolvenčního zákona schválila. Ta novela má zlepšit ochranu před těmi šikanózními insolvenčními návrhy, zavedením předběžného posouzení věřitelského návrhu. Toto je konkrétní věc, která jde na vládu. Tu podpoříte? 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Já si myslím, že ano. Protože já sám jsem předkládal do sněmovny kdysi podobný zákon. Neříkám vůbec, že vyřešil vše, ale tenhle trend je správný. Takže tady já nevidím důvod, proč to nepodpořit. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Ono stejně jako u exekucí i u insolvencí nám počet klesá. Společnost Creditreform, která dlouhodobě sleduje insolvenční rejstřík, tak vidí rok 2016 optimisticky. Podívejme se na počty firem, které v posledních letech se dostávaly do konkurzu. Tady jsou. 



redaktorka: 

Loni bylo v Česku prohlášeno 2 191 konkurzů firem. To je o 212 méně než v rekordním roce 2014. Loňské číslo zároveň znamená první pokles od roku 2008, kdy začal platit nový insolvenční zákon. Od té doby se do konkurzů už nezahrnují insolvenční návrhy, které jsou rovnou zamítnuté pro nedostatek majetku. Počet firem, které spadly do konkurzu, se poprvé přehoupl přes hranici 2 tisíc společností v roce 2013. Tehdy také padlo nejvíc návrhů na insolvenci, bylo jich bezmála 37 tisíc. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Pane ministře, tady tedy slyšeli jsme, že máte podporu opozice, alespoň části opozice, Občanské demokratické strany, pro tu novelu, která je schválena Legislativní radou vlády a teď ji předkládáte do vlády. Bude ta novela obsahovat už a vyrovnávat se s nedávným rozsudkem Ústavního soudu, protože nález Ústavního soudu vyškrtl z vyhlášky ministerstva spravedlnosti povinnou fyzickou přítomnost insolvenčních správců v úředních hodinách jednotlivých provozoven. Vy jste reagovali, že připravíte právě tu komplexní změnu. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Ano. Je to tam řešené, protože tam došlo k fatálnímu pochybení za ministra Pospíšila, kdy se velmi podivně nastavilo přidělování věcí těm insolvenčním správcům. Ono to vzniklo vlastně omylem, protože se myslelo, že to budou dělat okresní soudy, nakonec to zůstalo na krajských. A to motivovalo ty insolvenční správce k tomu, aby si zakládali pobočky všude možně, protože čím více poboček, tím více přidělovaných případů. A výsledkem bohužel bylo, že ty pobočky byly různě psané do různých autobazarů a tak dále, tam nikdo nevěděl, že tam vůbec jsou. Takže takhle vznikl úplně nesmyslný problém. My jsme na něj nějak reagovali tou vyhláškou. Ono to zafungovalo bez ohledu na pozdější rozhodnutí Ústavního soudu, ale to finální řešení máme v té novele, kterou... 



Václav MORAVEC, moderátor:
Kterou teď bude vláda schvalovat. 


Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Přesně tak. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Takže tam se vyrovnáváte s nálezem Ústavního soudu. Ale když se podívám na to, tak insolvenční správci po tom nálezu Ústavního soudu říkali, že budou požadovat po státu peněžní kompenzace. Myslíte, že mají šanci? 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

My jsme přesvědčeni, že nikoliv, protože takhle prostě rušení vyhlášek nefunguje. Ta vyhláška byla zrušena do budoucna, nikoliv do minula, takže není důvod k jakékoliv kompenzaci. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Takže nedostanou ani korunu. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Ne. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Vy jste vyhlásil boj proti, alespoň rozumějme hnutí ANO, proti insolvenčním mafiím, což se píše v programovém prohlášení vlády, na které tady, pane poslanče, proč tady zesměšňujete boj proti insolvenčním mafiím? 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

Já to nezesměšňuji, ale to je klasická politická metoda. Franz Kafka, popis jednoho zápasu. Vymysli si svého nepřítele, bojuj proti němu, lidé věří, že proti něčemu bojuješ. Uplyne volební období, ten nepřítel není, protože v takovém rozsahu nikdy nebyl, a lidé tleskají, že je zničen. No tak to je insolvenční mafie, exekutorská mafie, justiční mafie. Hnutí ANO pořád proti něčemu bojuje a já jenom tvrdím, v tak strašné společnosti, jak je popisováno hnutím ANO, nežijeme a nikdy jsme nežili. A to je ten spor, který vedeme. A tím neříkám, že je všecko v pořádku. 



Václav MORAVEC, moderátor:


Počkejte, ale při respektování presumpce, počkejte, no to je právě ono. Při respektování presumpce neviny, když se podíváte na možné zmanipulované konkurzy, na které upozorňuje teď vyšetřování vedené Vrchním státním zastupitelstvím v Praze v kauze Sisák a spol. To není možné označit za insolvenční mafii? 



Pavel BLAŽEK, poslanec a exministr spravedlnosti /ODS/:

To je jednotlivý případ. Nesmíme dělat z jednotlivých chyb hnedka nějakou systémovou mafii. Co to je mafie? Mafie je zločinecká organizace. To soudy asi nejsou. To se, doufám, shodneme. A je to zločinecká organizace, která nějakým způsobem je napojená na stát a z toho čerpá nějaké prostředky. To by teoreticky splňovalo, ale zase ne úplně. Ze státu to nečerpá nic. To si bere majetek z nějakých soukromých prostředků, které jsou třeba v insolvenci. Já se jenom bráním strašit veřejnost tím, že tady žijí v nějakých mafiích. Nežijí tady v žádných mafiích, jsou tady lidé, kteří cíleně využívají prostředků státu, jak by neměli, to je pravda. To je všude na světě. Ale už nestrašme lidi, aby se báli málem vyjít na ulici, že tam je nějaká mafie. Nejsme na Sicílii. Nejsme. A to je ten můj spor s Andrejem Babišem, který bych, kdyby tady seděl, vedl. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Pane ministře. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

To je v daném případě tedy skutečně velice jemný popis reality, protože v té insolvenční oblasti já jsem nikdy nehovořil o exekutorské mafii nebo justiční mafii, to ani náhodou. Ale ani hnutí ANO. Ale pokud jde o insolvenční mafii, tak jaksi to jsme viděli minimálně na případě soudce Berky a jeho mafie, kde je to tedy již pravomocně rozsouzeno, pokud je mi známo. A nechci hodnotit samozřejmě, jak dopadne toto nové vyšetřování, ale každopádně jaksi vím i ze své bývalé advokátské praxe, protože bohužel jsem se na straně poškozených s těmi praktikami také setkal, že... 



Václav MORAVEC, moderátor:

Teď mluvíte kauze Sisák a spol. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Říkám, že tu právě nechci hodnotit. Ale v obecné rovině chci říci, že vím, že tady existují další případy, kdy jsou insolvenční správci nějakým způsobem organizováni s dalšími lidmi do zločinného spolčení, jehož cílem je ovládat a vykrádat insolvenční řízení. 



Václav MORAVEC, moderátor:

A vy myslíte, že ta novela, která prošla Legislativní radou vlády, kterou v nejbližších dnech pošlete do vlády jako takové, že ta tomu zamezí? 

Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Já celou dobu říkám, že to rozhodně nevymýtí, že vymýtit něco, co nám tady 15 let nerušeně rostlo, bude trvat mnohem déle, že se to neudělá jedním škrtnutím pera. Ale všechny ty praktiky, které třeba teď se tedy objevily, pokud je to pravda, tak všechny jsou to věci, které by po té novele nebyly možné. 



Václav MORAVEC, moderátor:

A když se ještě bavíme o případu Sisák a spol, tedy o rozplétání této kauzy, kterou řeší Vrchní státní zastupitelství v Praze. Když tady byla Lenka Bradáčová nedávno hostem tohoto pořadu, tak naznačovala, že došlo k úniku, protože právě pan Sisák se mohl dozvědět tu informaci o tom, že se chystá jeho zatčení, respektive možné vzetí do vazby. Je už jasné, protože ministr vnitra Milan Chovanec mluvil o tom, že je zapotřebí to vyšetřit, stejně tak i resort spravedlnosti. Máte jasno, zda unikla ta informace od policistů nebo od státních zástupců, pane ministře? 


Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Teď jaksi je to šetřené, ale je to už šetřené tedy skutečně, to šetření je nyní orientované do policie, protože tam je zřejmé, že to neuniklo od státních zástupců. A on prostě je dlouhodobě... 


Václav MORAVEC, moderátor:

Tam tu jistotu máte. Za to byste dával ruku do ohně. 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Ano. A on je dlouhodobě problém prostě bohužel s tím, jak kolují informace v policii, kde před nedávnou dobou byl bohužel obnoven, myslím, že to je příkaz policejního prezidenta, o tom, že policie když začne šetřit takzvané zájmové osoby, tak to musí hlásit na Policejní prezidium. Takže tam dnes zápasíme s obrovským problémem, že ty informace se dostávají velkému počtu lidí, no a jakmile tu informaci má velký počet lidí, tak je zákonité, že prostě odněkud unikne. 



Václav MORAVEC, moderátor:

Podle vás je tedy systémová chyba, že teď se ty případy musejí dávat do databáze policejní a proto od policie unikají informace na rozdíl od státního zastupitelství? 



Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/:

Přesně tak. Ano. Na státním zastupitelství se jde opačným směrem. Je tam možnost ty věci utěsnit, takže o nich ví jenom pár lidí. My jsme si tu nedávno vyměňovali zkušenosti s americkými vyšetřovateli, kteří dělají závažné korupční případy tam. A ti říkali, tohle je to klíčové. Tu věc i u nás prostě, pokud ji ví víc

JUDr. Pavel Blažek, Ph.D.

poslanec PČR
předseda regionálního sdružení