Po americké celní bouři schvalme dohodu s Mercosurem

(FORUM 24) Světovou ekonomikou otřásá celní bouře, kterou vyvolala nová politika zvyšování cel ze strany Spojených států. Padají akciové trhy i výhledy hospodářského růstu pro další období. Prezident Trump nechce vůči Evropě přistoupit ani na vzájemné nulové celní sazby a v případě odvetných cel hrozí dalším šroubováním amerických cel.
Logickou reakcí na aktuální zavádění ochranářských cel ze strany USA musí být hledání nových odbytišť pro evropské výrobky. Jednou cestou může být prosté přeorientování vývozu, ale to nebude stačit, pokud se nezaměříme na politiku volného obchodu. Ta se může stát výraznou komparativní výhodou evropských ekonomik. Trumpovo USA na volný obchod vědomě rezignovalo. To znamená, že se Evropská unie (EU) může v některých regionech pokusit hrát roli partnera, který je na rozdíl od USA ochotný otevřít dveře dovozu z třetích zemí výměnou za nové příležitosti pro naše výrobky. Po takové politice může být nyní hlad v řadě regionů světa, protože nová americká cla zdaleka nemíří jen proti Evropě, ale v mnoha mimoevropských státech bude jejich dopad ještě mnohem vyšší.
Náhrada za americký agent trh
Zmíněným principem o vzájemném otevření trhů se řídí dohody o volném obchodu (FTA), které EU dlouhodobě vyjednává. Aktuálně máme v Evropském parlamentu tak říkajíc na stole dohodu o volném obchodu s jihoamerickým ekonomickým blokem Mercosur. Vyjednali jsme si možnost vzájemného snížení cel při dodržování evropských standardů pro výrobky, protože naše pravidla jsou ve většině případů přísnější.
Do zavedení vysokých cel ze strany Trumpovy administrativy mnozí v Evropě pochybovali o tom, zda máme dohodu s Mercosurem ratifikovat. Používaly se proti ní mnohé nepravdivé a emocionální argumenty, což dvojnásob platilo v zemědělské oblasti. V ní se argumentovalo například kvalitou potravin, kterou ale dohoda řeší podle evropských norem a obsahuje i řadu obraných mechanismů pro případ, že by dovoz z jihoamerických států poškozovalo evropské zemědělce.
Teď již není možné váhat a je nezbytné dohodu uvést rychle v život, protože může být náhradou za náš nyní omezený přístup na trh ve Spojených státech. Jihoamerické státy, které patří do organizace Mercosur, jsou nám navíc geopoliticky a civilizačně blízké, takže i v této oblasti má volný obchod s nimi jasný smysl.
Miliardový trh
Ratifikaci dohody o volném obchodu s Mercosurem ovšem vidím jen jako první krok. Po něm musí následovat finalizace jednání o volném obchodu s dalšími velkými mimoevropskými trhy. Obrovský potenciál může mít například vyjednávaná dohoda o volném obchodu s Indií. Nejlidnatější země světa má demokratickou vládu, a může být i proto vhodným partnerem Evropy v ekonomické oblasti. Na řadě je ale také dokončení jednání o podobné dohodě se čtvrtou nejlidnatější zemí světa, kterou je dnes Indonésie.
Nezavírejme si cestu na americký trh zbytečnými gesty, ale hledejme pomocí politiky volného obchodu nové příležitosti v dalších částech světa. Vyplatí se nám to zvlášť v České republice, která je ryze vývozní ekonomikou.
předsedkyně europoslaneckého klubu ODS
členka Programového týmu ODS zemědělství