Petr Beitl v ČRo Plus: Je normální s Bratislavou nesouhlasit
(ČRo Plus) Vláda Petra Fialy (ODS) zatím nevidí důvod obnovovat tradici společných zasedání se slovenskou vládou Roberta Fica. Oba kabinety rozděluje zejména pohled na zahraniční politiku. „Jsme sousedé a měli bychom komunikovat. K tomu dochází,“ brání vládu Petr Beitl ze ze sněmovního zahraničního výboru.
Je, nebo není chyba rozvolňovat vztahy se slovenskou vládou a nepořádat společná vládní zasedání?
Na úvod je potřeba říct, že společná vládní zasedání jsou skutečně velmi nadstandardním typem spolupráce na úrovni přátelství. A bohužel, Angličané na to mají pěkné přísloví o slonu v místnosti. Pokud na takových setkáních slon stojí a všichni o něm vědí, tak se přátelské vztahy a vstřícná spolupráce drží hůře.
Myslím, že jsme ve stádiu, kdy všechny standardní formy spolupráce jako diplomatická a ministerská fungují. Já sám jsem byl vedoucím delegace našeho výboru pro evropské záležitosti, který se setkal s tím slovenským. Probírali jsme věci, které se týkají spolupráce našich komisařů a tak dále. Takže všechno běží jako se všemi ostatními státy. Jenom tam není ten nadstandard.
Pokud si slovenská vláda zvládne sednout s tou ukrajinskou ke společnému jednání, proč by to neměla zvládnout i česká se slovenskou?
Já jsem trochu ve střetu zájmů, protože mám manželku ze Slovenska. Musím se ale vymezit vůči rodinným vztahům se Slovenskem. Nejsme rodina, ale sousedé. A sousedé si samozřejmě nemluví do vnitřních věcí, kdo si má koho vzít nebo s kým se kamarádit.
Pokud ale jdou vyjednávat nějaký širší projekt, tak by o něm měli komunikovat. Já mám pocit, že přesně k tomuto dochází.
Speciální vládní zasedání k tomu není potřeba, to je více společenská záležitost. A pokud mezi těmi vztahy cosi visí a blokuje je to, tak to není nutné.
místopředseda výboru pro zahraničí PS PČR
poslanec PČR