Poslankyně Jana Bačíková: Programem ANO je pomalá agónie. Babišova vláda by byla smrtící koktejl pro svobodu
(FORUM 24) Poslankyně ODS Jana Bačíková v rozhovoru pro deník FORUM 24 hovoří nejen o důchodové reformě, ale o celé řadě témat, která souvisejí s nadcházejícími volbami. Je přesvědčená o tom, že koalice SPOLU má smysl a že by její zástupci měli k občanům dostat fakta o tom, co se podařilo.
Za poslanecký klub ODS veřejně hájíte důchodovou reformu. Nebojíte se, že ANO schválené změny po volbách zruší, jak říká, a téma ještě využije ve volební kampani?
Důchodové změny, které jsme navrhli, byly hlavně záchrannou brzdou celého systému. Každý ekonom i politik to ví, včetně těch z ANO. Ti se akorát báli tyto změny udělat, aby neohrozili vlastní popularitu. Nebojím se, že by se po volbách, kdyby sestavili vládu, důchodové změny nějak masivně rušily. Moc dobře vědí, že je to minimální nutnost, ale místo tvrdé pravdy budou lidem tvrdit, že to není potřeba, pokud jim marketingový průzkum vydá takovou zprávu, že je to pro ně výhodnější. Pomalá agónie je jejich program. Náš program je postavit se problému.
Finální podoba důchodové reformy nikdy nemůže být úplně dokonalá, zvláště s ohledem na množství subjektů, které se na ní musejí shodnout. Nicméně chci říct, že skoro jakýkoliv krok z bodu nula by byl důležitý, a věřím, že i náš volič vnímá toto téma inteligentně a ví, že změna důchodového systému je nezbytná s ohledem na demografické údaje. Finální kompromis je mnohými dotčenými organizacemi, ačkoliv to mnohdy nepřiznají, vnímán velmi pozitivně a i do konce volebního období hodlám pozitivní prvky naší důchodové reformy hájit veřejně v médiích jako něco, za co se nemáme stydět, ale naopak to propagovat.
Co dělat pro porážku hnutí ANO a tzv. „dezolátů“? Jak pracovat s voliči, kteří jsou frustrovaní a inklinují k populistickým stranám?
V České republice máme historicky velkou nedůvěru k institucím, což je výhodné pro manipulační prostor různých populistů. My proti tomu musíme nabídnout pozitivní vizi úspěšné budoucnosti a realistickou alternativu. Poskytovat konkrétní, měřitelné kroky.
Naše vláda například konečně po letech stagnace zahajuje a otevírá reálné kilometry dálnic, silnic a investuje do železnice. Bohužel jsme v tomto v minulých vládách zcela zaspali, oproti například Polsku. Evropské peníze Polsko využilo do infrastruktury. U nás ČSSD a ANO stavěly linky na chleba nebo hotely. To se změnilo a je potřeba v tomto dobře nastoleném trendu pokračovat, pokud chceme být úspěšní a konkurenceschopní.
Například inflace, kromě vnějších vlivů, byla z velké části způsobena tupým rozhazováním peněz daňových poplatníků. To jsme stopli a inflace je nyní už zase v relativně normálních číslech. Musíme dostat tato fakta mezi lidi.
Co mohou lidé podle vás čekat od případné vlády Andreje Babiše?
Posilování vlastního byznysu a bezohledný přístup k jakékoliv budoucnosti naší ekonomiky, tak jako jsme to viděli i minule. Přes dobrý stav světové ekonomiky a tím pádem rostoucího HDP jsme nebyli schopni za vlády Andreje Babiše provést jedinou nutnou strukturální změnu, a naopak vše projídali bez jakéhokoliv efektu do budoucna.
Určitě bychom také sledovali obrat zahraniční politiky ve stylu autoritářských politiků, jako je Robert Fico nebo Viktor Orbán. Andrej Babiš v kombinaci s některými možnými preferovanými koaličními partnery, jako jsou překabátění komunisté či SPD, by mohl být skutečně smrtící koktejl pro svobodnou společnost.
Jaké chyby udělala vaše vláda?
Mně osobně se příliš nelíbilo, že jsme přistoupili ke zvýšení některých příjmů rozpočtu. Já bych chtěla, abychom se zaměřili čistě na výdajovou stránku rozpočtu. Ale byla to koaliční vláda a ta s sebou nese kompromisy. Za mne bych se v příštím volebním období zaměřila hlavně na škrtání nadbytečných agend státu a efektivizaci sociálních dávek. Cenu práce bych naopak snižovala, abychom zůstali atraktivní pro zaměstnávání.
Ještě něco vás napadá?
Potřebujeme více otevřít podnikání pro mladé lidi s nápady, pro práci s umělou inteligencí, robotikou a posilovat flexibilitu organizace vlastní práce či podnikání. To potáhne sílu ekonomiky naší země do budoucna. Musíme odbourávat další zbytečné překážky pro lidi, kteří jsou ochotni jít s kůží na trh. To vidím například jako svůj úkol. Naše priority musejí spočívat také v dočasné obraně našeho současného průmyslu, protože transformace na nové technologie není tak rychlá, jak bychom si přáli.
Myslíte, že kulturní války v české politice, jako je debata o genderu, manželství pro všechny a podobně, jsou něčím, co může ovlivnit rozhodování voličů?
Nemyslím si, že zatím nějak drtivě. Více lidí aktuálně řeší stav ekonomiky, moderní školství, moderní služby a investice či budoucí příslušnost naší země k Západu či Východu. Ale samozřejmě to pro některé voliče určitě hraje roli. Já jsem v těchto otázkách spíše konzervativní, a to hlavně tam, kde to zavání jakýmsi přebarveným socialismem, co si teď říká progresivismus. Například jsem ve sněmovně úspěšně navrhovala změnu, abychom nyní nezaváděli povinnost veřejně obchodovaných firem mít povinné kvóty na zastoupení žen ve vedení společností. Stát nemá do tohoto firmám zasahovat a teď potřebujeme, aby se hlavně soustředily na výkon, a ne na nové regulace.
Zdá se, že v ODS je poměrně hodně členů, kteří by byli raději, kdyby strana kandidovala samostatně, nikoli v koalici SPOLU. Jak se na to díváte?
Jsme strana s normálními, zdravými procesy, nikoliv majetek či fakticky zaměstnanci jednoho člověka, a proto u nás probíhají debaty o dalším směřování, vzájemná kontrola a soutěž. To je taky jediná správná cesta.
Za mne je koalice SPOLU silným projektem, který přináší stabilitu a zajišťuje širokou politickou reprezentaci napříč středopravým spektrem a hlavní silnou alternativu proti chaotickému vládnutí ANO, které naši republiku už dříve dostalo do vysoké inflace a rezignovalo na jakékoliv nutné reformy pro posílení prosperity a konkurenceschopnosti našeho hospodářství v rychle se vyvíjejícím světě.
Stabilizace důchodového systému do budoucna, postupná stabilizace schodku vůči HDP a proti tomu vysoké investice například do dopravní infrastruktury, jaderné energetiky či bezpečnosti a modernizace státní správy, školství. To jsou konkrétní kroky, které jako SPOLU reprezentujeme. Jejich prezentace však není naší silnou stránkou. Do voleb musíme v tomto zabrat.
Rozhodnou podle vás volby ekonomická témata, nebo zahraničněpolitické otázky v čele s válkou na Ukrajině? A jak by měla vláda lidem nadále vysvětlovat naši pomoc napadené zemi?
Vliv na rozhodování voličů bude mít určitě obojí, ale realisticky si myslím, že ekonomická témata vnímají občané jako přednější. My můžeme v této disciplíně nabídnout lepší alternativu než Babiš, který reálně nic nedělal, mimo zájmy své firmy, a uměl pouze projídat peníze daňových poplatníků. Bez extrémních škrtů snižujeme schodek vůči HDP a přitom udržujeme vysoké investice, které nám postupně pomohou i s budoucími schodky, když takto posilujeme naši ekonomiku. Lákáme i zahraniční investory, jako například technologický gigant ONSEMI, abychom se postupně transformovali z ekonomiky závislé na průmyslovém vývozu do Německa v ekonomiku s vysokou přidanou hodnotou.
Co se týče pomoci Ukrajině, tak je to svobodná země napadená agresorem, se kterým máme také svoje neblahé zkušenosti. Pomoc je i pro nás strategicky důležitá z hlediska budoucí bezpečnosti našeho regionu a odrazení agresora od příštích podobných aktivit.
Jak se díváte na situaci na Slovensku?
Situace na Slovensku je podobná té, do jaké se můžeme dostat po volbách v tomto roce. Stejný způsob uvažování, a to nejenom o zahraniční politice, jako má Robert Fico, má i hnutí ANO. Slovensko se mimo jiné do krize demokratické politiky dostalo také dlouhodobou velkou fragmentací stran na středopravém spektru. Situace tam je dalším argumentem pro koalici SPOLU. Se Slovenskem nás pojí mnoho společné historie, podobný jazyk. Z dlouhodobého hlediska doufám, že naše vztahy budou dobré. Politici přicházejí a odcházejí.
Objevuje se zde opakovaně téma zavedení eutanazie. Naposledy takové přání vyslovil pan prezident. Byla byste pro její zavedení?
Nikoliv, ačkoliv na první pohled se může zdát, že je to posílení svobody jednotlivce. Bohužel možnosti zneužití takového institutu a ochrana života u mne v tomto převažují jako argumenty proti. V některých státech, kde k tomu došlo, je už zdokumentováno i pár dost otřesných případů, kdy například člověk, který dříve písemně souhlasil s vlastní eutanazií, se při její realizaci aktivně fyzicky bránil, avšak ta byla stejně provedena. Je prostě příliš velké riziko, že dojde k neuvěřitelným křivdám. Posilujme kvalitní podmínky pro hospicovou péči.
(Autor: Johana Hovorková)
Rozhovor vyšel na serveru Forum24.cz.
poslankyně PČR