Kampaň SPD byla rasistická, xenofobní, odporná a zneužívající nejnižší lidské pudy, řekl Karel Haas v ČRo Plus
(ČRo Plus) Policie žádá Poslaneckou sněmovnu o vydání předsedy hnutí SPD Tomia Okamury. V souvislosti s loňskou billboardovou kampaní ho podezírá z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob. „Ta kampaň byla rasistická, xenofobní, odporná a zneužívající nejnižší lidské pudy,“ řekl v pořadu Pro a proti na ČRo Plus poslanec Karel Haas (ODS).
Pan Okamura to považuje za snahu ho umlčet a kriminalizovat opozici. Jste pro, aby Sněmovna vydala Tomia Okamuru k trestnímu stíhání v této kauze?
Odpovím naprosto věcně. Doposud jsem neměl možnost vidět žádost Policie České republiky o vydání, ať už po formální stránce, po obsahové stránce, po vymezení, řekněme, skutkové podstaty trestného činu, pro který policie žádá o vydání.
Správně. Prvními adresáty jsou členové mandátového a imunitního výboru. Takže v tuto chvíli jsem velmi zdrženlivý hodnotit, jak budu hlasovat já osobně, nebo jak budou hlasovat moji kolegové.
Pane Haasi, může jít o snahu umlčet výrazného kritika vlády a vládní koalice?
V žádném případě. Možná začnu odzadu. Představa hnutí SPD o tom, že vláda a koalice SPOLU ovládá příslušný útvar pražské policie, který žádost podal, je úplně absurdní, lživá, nepravdivá. Nic takového se v České republice neděje. V tom chci veřejnost uklidnit. Je to možná až hloupě absurdní.
Případ má, řekněme, rovinu etickou, neprávní. Pokud se normálně uvažujícího člověka v Česku zeptáme na to, jaká byla loňská kampaň SPD, tak podle mého názoru každý normální člověk bez ohledu na politické zaměření musí říct, že byla rasistická, xenofobní, zneužívající ty nejnižší lidské pudy. To je úplně jednoznačné.
Ale v čem jsem zdrženlivý, je právní hodnocení. Tam má skutečně kolega Fiala pravdu o určitých aktivistických vyjádření některých mých kolegů v úterý – v době, kdy nevěděli a nemohli znát obsah žádosti Policie České republiky, a v době, kdy se skutečně pohybujeme, řekněme, u podezření z verbálního trestného činu.
Není to násilný trestný čin. Není to hospodářská kriminalita. Kdybych to zjednodušil pro čtenáře, není to zadržení Davida Ratha se sedmi miliony v krabici od vína.
Myslím, že máme být všichni zdrženliví, dokud mandátový a imunitní výbor žádost neprojedná, nevydá stanovisko a nenahlédne do trestního spisu. Tam nabádám ke zdrženlivosti.
Můžeme připomenout, že třeba na jednom z plakátů SPD byl černoch s nožem od krve v zakrvácené košili a nápis: Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší „chirurgové z dovozu“. Pane Haasi, byla z vašeho pohledu samotná billboardová kampaň za hranou toho, co je přípustné v politickém boji?
Myslím, že to bylo za hranou slušnosti, etiky, morálky. Bylo to rasistické, bylo to xenofobní. Mě možná lidsky osobně ještě víc než billboard s tím pověstným Afričanem s nožem v ruce zamrzel billboard s romskými dětmi. To bylo podle mě dokonce zneužití dětí určitého etnika v politickém souboji.
Proto říkám, že mé hodnocení je sto ku nule v tom, že ta kampaň byla rasistická, xenofobní, odporná, zneužívající opravdu nejnižší lidské pudy, strach z někoho, z něčeho a tak dále. Toto mé lidské hodnocení je naprosto jednoznačné sto ku nule.
V tom, v čem jsem zdrženlivější, je, že přece jenom imunita je ústavní právo, článek 27 české Ústavy. Myslím, že s ústavními pravidly máme všichni aktéři nakládat neaktivisticky, odpovědně. Proto vyzývám všechny kolegy poslance k tomu, aby vyčkali na to, jak je žádost policie formulovaná. Ta moje zdrženlivost politickoprávní se opravdu odlišuje.
Ještě jednou zopakuji, že pokud by se jednalo o trestný čin, řekněme nepolitický, hospodářský, násilný, majetkový, korupční a tak dále, tak asi pochybnosti o vydání nejsou, byť i tam by to platilo.
Ale v otázce, kdy máme v České republice ústavní právo svobody slova, volné politické soutěže, tak si myslím, že zdrženlivost je dvojnásobně na místě.
poslanec PČR
člen Zastupitelstva města Pardubic