Navýšení poplatků za ČT a ČRo schválíme začátkem roku. Chování Babiše je šílené, říká Martin Baxa

22. listopadu 2024
Navýšení poplatků za ČT a ČRo schválíme začátkem roku. Chování Babiše je šílené, říká Martin Baxa

(INFO.cz) Ministr kultury Martin Baxa je optimista. Aspoň pokud jde o „velkou mediální novelu“ a navyšování koncesionářských poplatků. V rozhovoru pro INFO.CZ prozrazuje, že by zákon měl být podle koaličních plánů schválen v prvním čtvrtletí příštího roku. Komentuje také debatu kolem podcastů, kritiku novely z řad ODS nebo odpor komerčních médií.

Ještě pořád si myslíte, že se vám do konce volebního období podaří prosadit navýšení koncesionářských poplatků, respektive velkou mediální novelu?

Ano.

Co vás k takovému optimismu vede?

Velká mediální novela je součástí programového prohlášení vlády, na tom se nic nemění. I když se poslední týdny kolem celé věci vedou dost ostré debaty na různých frontách, koalice jasně deklaruje navenek i dovnitř, že pokračujeme dál. Že velkou mediální novelu schválíme.

Počkejte, vždyť ale Marek Benda před pár týdny řekl, že i v ODS, tedy ve vaší straně, má tato novela své odpůrce…

Já jsem si samozřejmě pečlivě přečetl, co Marek Benda řekl pro iDnes. A myslím, že se ten jeho výrok následně trochu dezinterpretoval. Mohu to říct takto: Marek velkou mediální novelu nezpochybňuje, dokonce je to tak, že bychom ji bez něj ani nedokázali prosadit.

Byl důležitým členem v naší vyjednávací skupině a teď zákon provádí Poslaneckou sněmovnou. Jistě, tak jako v jiných stranách jsou i v ODS lidé, kteří s ní nesouhlasí. Jsme demokratická strana. Znám také nedávno přijaté usnesení oblastní rady ODS Prahy-západ, s jehož iniciátorem jsem i mluvil.

Jak to dopadlo?

Hodně jsme si toho vysvětlili, ale nepřesvědčil jsem ho. Na druhou stranu existuje i usnesení, které velkou mediální novelu podporuje, od oblastní rady ODS v Šumperku.

Stále ovšem platí, že poslanecký klub ODS je připraven novelu podpořit. Podporuje ji samozřejmě i pan premiér, který to veřejně řekl. Stojíme si za tím.

Pak je tady ale opozice a její pravděpodobné obstrukce. Navíc, pokud byste novelu schválili někdy v květnu nebo v červnu, bude to už dost krátce před volbami…

Mojí ambicí je, že ji ještě do Vánoc protáhneme ve Sněmovně druhým čtením. Počátkem roku pak čtením třetím a v Senátu by měla projít během prvního čtvrtletí příštího roku.

A nějaký odpor, například ze strany soukromých vysílatelů, už nečekáte?

Ještě v polovině roku jsme ta vyjednávání vedli hlavně po linii politických stran, na půdě Sněmovny... následně se z toho během podzimu stalo velké téma ve veřejném prostoru, zejména na sociálních sítích.

Dlouhé týdny převažoval dominantně kritický hlas z různých stran a veřejnou podporu měl zákon malou. To se ale podle mě změnilo v souvislosti s děním okolo výročí 17. listopadu – síly se vyrovnaly.

K podpoře veřejnoprávních médií se nahlas a veřejně přihlásila občanská a kulturní společnost, nezisková sféra a další. Vznikla petice, pod kterou se už podepsaly desítky institucí a tisíce lidí. A ti všichni jasně říkají, že média veřejné služby potřebujeme a že podporují velkou mediální novelu.

A pokud jde o ty komerční vysílatele?

Nejdřív ještě něco k té debatě: ukázalo se, že jsme se hodně „točili“ kolem základního – zda potřebujeme veřejnoprávní média a v jakém rozsahu by měla poskytovat své služby. Jsem rád, že se tak stalo, ukázalo se totiž, že česká společnost takovou debatu potřebovala. V čase babišovsko-komunisticko-socialistických vlád se tím moji předchůdci nechtěli zabývat, takže jsme to otevřeli až my.

S čímž souvisejí i ta soukromá média – od začátku říkám, tento zákon má být rovnováze a zajišťovat stabilitu duálního mediálního trhu. Což si myslím, že naplňuje.

Navíc budeme po druhém čtení se všemi aktéry ještě jednat. V každém případě jsem přesvědčený, že ten návrh je vůči trhu spravedlivý, za tím si stojím a budu jim to i nadále vysvětlovat.

Vzpomínáte si na krajské volby v roce 2008? Tehdy Jiří Paroubek a ČSSD celou kampaň založili na tom, že koalice zavádí poplatky ve zdravotnictví, a volby drtivě vyhráli. Neobáváte se něčeho podobného?

Určitě ne, je to úplně jiná situace. Tehdy se jednalo o zásadní a principiální zpoplatnění – byť samozřejmě malé, ale prostě zpoplatnění – služby, která byla do té doby poskytována zdarma. Navíc se to týkalo zdravotnictví.

Nyní je to tak, že 3,3 milionu domácností bude platit v součtu o 25 Kč měsíčně víc než doposud. Nechci to nijak bagatelizovat, ale myslím, že to není výrazně vyšší částka, než kterou platí nyní.

Pak je tady přibližně 600 tisíc domácností, které by měly hradit poplatky nově, neboť mají přístup k internetu. U nich to bude v součtu 205 Kč měsíčně. Nechci to zlehčovat, ale myslím, že i toto je únosná částka.

Zaznamenal jste vyjádření generálních ředitelů České televize a Českého rozhlasu, kteří již avizují propouštění a dost radikální škrty? A co na ně říkáte?

Ano, zaznamenal. A neříkám na ně nic. Myslím si, že ministr kultury by se měl opravdu vystříhat komentování výroků generálních ředitelů veřejnoprávních médií. Obecně ale platí, že tuto novelu prosazuji právě proto, abychom zabránili zásadnímu omezení služeb, které obě zmíněná média veřejnosti nabízejí.

Když se za celou cestou k velké mediální novele a debatách kolem ní ohlédnete, udělal byste po té zkušenosti dnes něco jinak?

Já sám jsem nejdřív tvrdil, že se poplatky zvedat nemají. Pak jsem na tuto věc změnil názor, za což mne dnes někteří lidé kritizují. Byly zde zjevně rezervy v komunikaci – měli jsme více a lépe vysvětlovat, proč to děláme. Takže ano, nějaké chyby jsme na té cestě udělali.

Je ale zároveň potřeba připomenout, že poslední velká změna mediální legislativy u nás proběhla naposledy před mnoha lety. Moji předchůdci se do toho nikdy nepustili, takže s tím tady nebyla zkušenost.

Čekal jste, že by se debata o veřejnoprávních médiích mohla dostat i do tak bizarních poloh, jakou byla polemika o jednom konkrétním podcastu? Jehož vznik je podle mnoha lidí důvod, proč poplatky nenavyšovat?

To mne nepřekvapilo, byly i bizarnější momenty. Na druhou stranu úplně otevřeně a poctivě říkám, že jsem si ještě před několika lety neuvědomoval, jaké budou podcasty představovat téma.

Debata okolo podcastu Slast je taková, jak říkáte. Současně je potřeba připomenout, že drtivá většina podcastů Českého rozhlasu je běžně ve vysílání. Ale považuji za naprosto legitimní, že se vůči tomu soukromí podcasteři nějak vymezují. Ta debata je zkrátka v pořádku a já jí rozumím.

Neměl by tedy Český rozhlas ustoupit třeba v tom, že by své podcasty měl pouze na svém webu a nenabízel je skrze různé komerční aplikace?

Nechci mluvit Českému rozhlasu do obsahu. V pravém slova smyslu totiž nejde o podcasty, ale o klasické pořady „mluveného slova“ určené pro rozhlasové vysílání. Ty jsou následně k dispozici i v online prostředí – jenže šíření v online není a ani nebylo původním účelem jejich vzniku.

Zmiňoval jste bizarní momenty celé té debaty. Co přesně jste myslel?

Vystupování Andreje Babiše – absolutně. Protože pokud lídr opozice říká, že média veřejné služby lžou, že jsou hlásné trouby vládní propagandy, tak to je prostě věc, kterou – zdá se mi – politici v západních zemích neříkají. Je to nebezpečné.

Když ve Sněmovně vedeme debaty s Alešem Juchelkou nebo Patrikem Nacherem, jsou věcné; pak ale nastoupí jejich předseda a vyrukuje s tím, že jsou veřejnoprávní média obyčejná provládní propaganda. Což je prostě šílené.

A pokud dnes zástupci hnutí ANO vážně tvrdí, že je lepší model jejich financování skrze státní rozpočet (podobně jako tomu je v řadě evropských zemí s velkou demokratickou tradicí), pak s ohledem na to, jak se vyjadřuje Andrej Babiš, nemohu jejich slovům věřit. Až se vrátí k moci, bude je chtít přiškrtit.

(Autor: Vratislav Dostál)

Rozhovor vyšel na serveru Info.cz.

Martin Baxa

ministr kultury
místopředseda strany
poslanec PČR
krajský zastupitel
předseda regionálního sdružení