Martin Červíček: Policie se dostala do krize. Brzdí ji neefektivní byrokracie, změny jsou nutné

11. listopadu 2024
Policie se dostala do krize. Brzdí ji neefektivní byrokracie, změny jsou nutné

(iHNed.cz) V posledních týdnech se dozvídáme, že policie nemůže zabezpečit odpovídající akceschopnost z důvodu podstavu v základních útvarech policie. Má to být způsobeno finančním podhodnocením a policisté se snaží proti této situaci protestovat.

Policistům to nevyčítám. Zejména těm, kteří jsou zařazeni do nejnižších platových tříd a přitom odvádějí nejvíce práce v terénu. Ale říkám si, jak je vůbec něco takového možné?! Odpovědět na tuto otázku, která se bezpochyby týká nejen policie, by měl ten, kdo je za fungování bezpečnostních sborů odpovědný – ministr vnitra a případně představitelé dalších zainteresovaných resortů (pokud jejich bezpečnostní složky mají podobné problémy).

Ministra vnitra musí i v ekonomicky složité době věrohodně a systémově zajistit odpovídající objem finančních prostředků pro činnost bezpečnostních sborů. Stejně tak má ale i vyžadovat od policejního prezidenta a generálního ředitele hasičů zajištění funkčnosti jejich sborů. Pokud to nefunguje, znamená to, že ministr nedělá potřebné kroky a nenachází požadované prostředky.

Co se týká samotného odměňování policistů, dlouhodobě je zde vidět systémová chyba. Je dobře, že konečně došlo k odstoupení od plošného procentuálního navyšování platů, kdy nejvíce dostávali přidáno ti na manažerských postech a nejméně ti na spodku pyramidy. Nyní je výše přidání definována konkrétní částkou. Ale ani to zásadním způsobem situaci neřeší.

Najít dostatek finančních prostředků na platy příslušníků ve střednědobém horizontu je nezbytné. Jejich zkušenost a odbornou připravenost spolu se stabilizovaným personálním prostředím v dnešní době pro zajištění bezpečnosti opravdu potřebujeme. Ale pojďme začít třeba tím, že navýšení objemu finančních prostředků do kapitoly ministerstva vnitra na platy příslušníků policie bude ze strany vlády (resp. ministra vnitra) vůči policejnímu prezidentovi a generálnímu řediteli hasičů podmíněno předložením efektivních strukturálních změn ve štábní a řídicí struktuře. Jinak řečeno, najděme odvahu a proškrtejme místa policejních úředníků od úrovně okresu a výše. Potom nám zůstane více prostředků a lidí na práci v ulicích.

Vím, o čem mluvím. Sám jsem se za dobu svého působení ve funkci policejního prezidenta v době ekonomické krize musel vypořádat s výrazným omezením finančních prostředků. Jejich doplnění jsem mohl znovu po ministrovi financí požadovat až po návrhu úsporných systémových opatření. A jednou z cest bylo právě snížení kancelářských míst a převedení policistů do výkonné služby. Na výkonu policie a její akceschopnosti to neubralo ani v nejmenším, ale vedlejším efektem mimo jiné bylo i výrazné snížení byrokracie.

Mgr. Martin Červíček, brig. gen. v.v.

hejtman Královéhradeckého kraje
senátor PČR
člen výkonné rady ODS